Questions about Sarawak/Borneo

Looking at the searches that lead some people to this page I have noticed that not all of you will get the information you are looking for. While I am mainly trying to cover a lot of the places here from a tourist point of view, I have also been living here for a while. So if you have a question about something to do with Borneo leave a comment here, I will try to give you at least a short answer if I can or point you to someone who can.

Ps. Keep in mind wikipedia as a surprisingly good source of information before you ask.

Advertisement

6 Responses

 1. Hi Jędrzej Majewski

  Im a Sarawakian myself and i am so amazed by your knowledge on Sarawak. *salute!!!!!
  i am writing to ask if you happen to know anything regarding Lumba Kerbau? The source about Lumba Kerbau on internet is soooo limited and cannot be found in any library. seriously.. 😦

  warmest regards
  Cia

  • Thak you for the comment. As for Lumba Kerbau I am sorry but I live in Kuching, there are very few cows or buffalo in this part of the province and no “pestas” as far as I know. So I have never actualy been to one. 😦

 2. Cześć Jędrzej,

  link do Twojej strony znalazłem na GoldenLine 🙂 Mam pytanie (i trudno mi znaleźć odp na wikipedii 🙂 dotyczące wysepki Satang (Turtle Island jak ją nazywają agencje). Bedziemy (2+1 dziecko) w Kuching na poczatku Maja i marzy się nam ta wyspa. Niestety, oferty które znajduję w necie są potwornie drogie (np 500RM za dorosłą i 250 RM za dziecko z noclegiem na wysepce, albo trochę tylko taniej za dzienną wycieczkę). Czy polecasz to? I czy masz może jakiś w miarę tani sposób dotarcia do wyspy? Oczywiście będziemy mieli za mało czasu na Kuching i okolice więc jeśli to niej jest Nr 1, to zmienimy plany (np 1 dzień dłużej w Bako). Pozdrawiam,

  • Dzień dobry,

   Obawiam się że tam akurat jeszcze nie dotarłem nigdy. Z tego co mi mówił kolega to wycieczka była bardzo fajna ale być może zależy to też od pory roku, w tej chwili pora deszczowa dobiega końca i warunki do pływania i nurkowania powinny być dobre aż do września. Poza tym nie jestem pewny w jakiej porze roku można tam zobaczyć zółwie od których ma nazwę. Co do cen to jest to nie jest to strasznie wysoka cena. Przy czym niestety tutejsze agencje turystyczne po prostu zawsze są drogie.

   Tani sposób na dotarcie to autobus który jedzie do Sematan. W Sematan trzeba znaleźć jakąś łudkę. Wiem żę Sematan Palm Beach resort coś ma ale być może na miejscu jest coś tańszego. Przy czym wydaje mi się że taka wycieczka jest planowana z Kuching, wiec w cenę powinnien wchodzi transport z hotelu w Kuching.

 3. Witam,
  Planujemy z żoną pobyt na Borneo od 29.05 do 03.06.. Pierwszego dnia nocleg w Kuching, 2 kolejne dni to eksploracja natury w Bako NP, ale chcielismy rowniez wybrac sie do Gunung Gading (ze wzgledu na raflezję). Problem polega na tym, że nie bardzo orientujemy się, jak najszybciej sie tam dostać po wyjeździe z Bako ? W grę wchodziłby nocleg w okolicach parku, a najlepiej w Lundu (tyle że z tego co wiem, jest tam tylko jeden hotel średniej klasy). Dodam, że próbowaliśmy rezerwacji w samym parku, ale odmówiono nam (być może z powodu weekendu). Czy mógłbyś doradzić w powyższej kwestii i ew. (jeśli masz takie informacje), czy po pobycie w Bako, warto poświęcać (ograniczoną) ilość czasu na GG, jeśli nie ma się gwarancji zobaczenia raflezji w pełnym rozkwicie (będzie to chyba pora sucha więc raczej nie mamy na co liczyć?).
  Pozdrawiam,
  Paweł

  • Obawiam się że o tej porze roku Raflesia może nie kwitnąć. Nie mam dokładnych informacji ale byłem tam w porze deszczowej i kwiaty kwityły a wiem że okres kwitnięcia trwa około pół roku w łaśnie. Pora deszczowa się właśnie kończy więc logika podpowiada że w czerwcu może być z tym kiepsko. Ale 100% pewności nie mam. Swoja drogą kwiaty nie są aż takie interesujące 😦 Docierasz do parku robisz z nimi parę zdjęć i po 5 minutach zasadniczo przestają być fascynujące. Za to sam park jest całkiem fajny, ładne wodospady i spora góra do wspinaczki.

   Co do przejazdu to myślę że najlepsze wyjście to autobusy, najpierw autobus spowrotem do Kuching potem dalej do Lundu. W Lundu wejście do parku jest dosłownie w samym mieście w małej uliczce.

   No i jeszcze jedno, parki narodowe będą otwarte. Ale ogólnie to trafiacie dokładnie w daty festiwalu Gawai Dayak, to główne święto miejscowych plemion, coś w rodzaju dożynek w Polsce. Więc mogą być różne zakłucenia. Za to odwiedziny miejscowych wiosek w tym czasie są jak najbardziej wskazane. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: